Jak przenieść wyobraźnię dziecka do ciepłego, pozytywnego świata, zbudowanego na przyjaźni i odwadze, w którym można pokonać każde zło i nawet pozornie negatywne postacie są w stanie wzbudzić sympatię? To możliwe, dzięki fascynującej bajce “W Dolinie Muminków” autorstwa Tove Jansson!

Książka trafiająca prosto do serca dziecka

Historia Muminków to fenomen światowej klasy. Od pokoleń szturmem zdobywa miłość młodych czytelników i nie starzeje się ani odrobinę, pomimo zmian zachodzących w każdej dziedzinie życia. Niepowtarzalny klimat ponadczasowej opowieści został zbudowany przez autorkę dzięki zrozumieniu dziecięcych uczuć, skoncentrowaniu się na trapiących ich problemach i wskazywaniu sposobów pokonywania lęków. Wszystko to zostało ujęte w lekką, aczkolwiek niebanalną fabułę, zapisane czarującym i barwnym językiem.

Świat, w którym przygoda pojawia się znienacka

Balans pomiędzy pewnością siebie bohaterów a baśniowym niebezpieczeństwem jest doskonale wyważony, buduje emocje a zarazem wskazuje prawdy życiowe i to, co okazuje się najcenniejsze: ciepło rodzinnego domu, przyjaźń, akceptacja, wewnętrzna siła, mądrość, pierwsze zauroczenie, podążanie za ciekawością, spełnianie marzeń. Z książki można dowiedzieć się, między innymi:

  • Jak długo się śpi w Dolinie Muminków?
  • Do czego służą czarodziejskie kapelusze?
  • Gdzie należy montować drabinki linowe?
  • Skąd biorą się nowi przyjaciele?
  • Jakie skutki przynosi nocny napad Hatifnatów?
  • Co dzieje się na Samotnej Wyspie?
  • Czy możliwa jest przemiana domu w dżunglę?
  • Dlaczego niektórzy wyruszają w świat?

Bohaterowie, których nie spotyka się nigdzie indziej

Stworki przedstawiane przez autorkę to wyjątkowa grupa postaci, wymyślonych specjalnie dla serii książek o Muminkach. Dzieci mają duży wybór ulubieńców, z których charakterami mogą się identyfikować. W galerii postaci są: entuzjastyczny i ufny Muminek, dziewczęca i śliczna Panna Migotka, nieporadny i nieco leniwy Ryjek, wspaniały podróżnik i samotnik-filozof zwany Włóczykijem, drobniutka, ale wyjątkowo uszczypliwa Mała Mi i wiele innych bohaterów, również tak niekonwencjonalnych, jak nieodgadnieni, świecący podczas burzy Hatifnatowie lub słynna, potężna, zamrażająca ziemię Buka czy rozumiejący rzeczywistość po swojemu Paszczak.

O autorce


Tove Jansson to pisarka i ilustratorka pochodzenia szwedzkiego. Jej serię bajek o Muminkach przetłumaczono na ponad 30 języków, a książki doczekały się wersji komiksowej, radiowej, filmowej, telewizyjnej, nawet teatralnej, niezmiennie zachwycając kolejne miliony wiernych fanów.