Niemal każdy z nas w dzieciństwie z przerażeniem myślał o milczącej Buce i tajemniczych Hatifnatach. “Muminki” były szczególnie lubianą wśród dzieci wieczorynką, która wywoływała wiele emocji i potrafiła głęboko zapaść w pamięć. Książka Tove Jansson “W Dolinie Muminków” (https://www.taniaksiazka.pl/w-dolinie-muminkow-tove-jansson-p-1346745.html) to opowieść o niezwykłych stworkach, która może spodobać się zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Muminki tak bardzo nam bliskie

Lektura opowiada o życiu Muminków i ich przyjaciół. Każdy bohater ma specyficzny charakter: Mamusia Muminka to typowa kura domowa, całkowicie oddana swojej rodzinie. Tatuś Muminka lubi bujać w obłokach i spędza sporo czasu na pisaniu pamiętników. Muminek to energiczny młodzieniec poszukujący przygód. Migotka jest śliczną młodą dziewczyną, bardzo miłą, ale wrażliwą na własnym punkcie. Paszczak to zapalony kolekcjoner skupiony na swojej pasji. W książce występują również niejednoznaczni bohaterowie, np. Mała Mi, złośliwa psotnica o dobrym sercu, czy też Ryjek, oddany przyjaciel Muminka, jednak tchórzliwy i mający słabość do pieniędzy. Mimo, że przedstawione postaci to bajkowe stworki, tak naprawdę są bardzo ludzkie. Każdy z nas może utożsamić się z którymś z bohaterów lub znaleźć jego odpowiednik wśród znajomych osób. Nie sposób nie dostrzec, że w krainie Muminków panuje swoisty patriarchat. Mamusia Muminka jest typową panią domu zaangażowaną w swoją rolę i pogodzoną ze swym losem. Z kolei Migotka odgrywa małą damę, cieszą ją komplementy i lubi czuć, że ktoś się nią opiekuje. Jednak ze stereotypu pokornej i posłusznej kobiety wyłamuje się Mała Mi, dziarska, zaradna  i odważna dziewczyna o niewyparzonym języku.

Muminki uczą nas życia

Książka przekazuje wiele istotnych wartości. Możemy się z niej wiele nauczyć się o emocjach i relacjach międzyludzkich. Lektura pokazuje wielką miłość Mamusi Muminka do swoich bliskich i jej całkowite poświęcenie. Opisuje wielką przyjaźń Muminka z włóczykijem oraz podziw, jaki Muminek wyrażał dla wędrowca. Możemy również śledzić relację Muminka z Migotką i ich młodzieńcze zauroczenie.

Lektura książki “W Dolinie Muminków” wywołuje wiele emocji, również w dorosłych, którzy mogą odnaleźć w niej sporo cennych życiowych wskazówek. Zawiera wiele głębokich przemyśleń i rozważań egzystencjalnych. Książka “W Dolinie Muminków” nie jest jedynie lekturą dla dzieci, również dorośli znajdą wiele przyjemności w jej czytaniu. Jest przepięknie napisana, pozornie bardzo prostym, lecz niezwykle barwnym stylem. Autorka w urokliwy sposób opisuje przyrodę. To niezwykła i ponadczasowa książka o magicznym klimacie, a do tego przekazuje wiele wartościowych treści, zatem warto poświęcić czas na jej wspólne przeczytanie wraz z dzieckiem.